Czujesz Wstyd Z Powodu Seksu? 5 Popartych Przez Ekspertów Sposobów Na Odpuszczenie

Dopiero w połowie lat dwudziestych zdałem sobie sprawę, że noszę w sobie znaczną ilość seksualnego wstydu, i jak powszechne jest to w rzeczywistości. Często uczy się nas wierzyć, że seks jest zły, lub po prostu nie mamy informacji na ten temat w ogóle. Z czasem seks staje się czymś, o czym czujemy się nieswojo rozmawiając, a Temat może ostatecznie wyrosnąć nawet na haniebną konotację.

Badania pokazują, że wstyd seksualny może pochodzić z doświadczeń sięgających dzieciństwa i naszych najbardziej formacyjnych lat nastoletnich, w tym, ale nie ograniczając się do traumatycznych doświadczeń seksualnych, negatywnych wiadomości seksualnych, niewystarczającej komunikacji na temat seksu, niskiej samooceny lub ogólnego braku zrozumienia ludzkiej seksualności. W wielu przypadkach nie jesteśmy nawet świadomi wstydu, jaki mamy wokół seksu, ale może to mieć negatywny wpływ na nasze relacje i, oczywiście, na nasze życie seksualne.

Aby lepiej zrozumieć, skąd bierze się wstyd seksualny, jak go zidentyfikować i jak go odpuścić, spotkałem się z moim ulubionym ekspertem od seksu Dr Kristie Overstreet, certyfikowanym terapeutą seksualnym, mówcą, konsultantem i autorem. Dr Overstreet opisuje seksualny wstyd jako uczucie, że “jesteś problemem” lub że ” nie jesteś wystarczająco dobry, wystarczająco godny lub zasługujący na przyjemność.”Kilka z przyczyn, które zidentyfikowała, to wszelkiego rodzaju nadużycia (emocjonalne, fizyczne, słowne, seksualne itp.), twoje wychowanie i negatywne samo-mówienie.

Dr Kristie Overstreet

CERTYFIKOWANY SEKSUOLOG, SEKSUOLOG KLINICZNY

Dr Overstreet ma ponad 14 lat doświadczenia klinicznego i jest ekspertem w relacjach i opiece zdrowotnej LGBTQIA.

 

Jak seksualny wstyd może pojawić się w naszym życiu?

 

1. Odrzucenie własnej potrzeby przyjemności seksualnej

Jeśli znajdziesz się ignorując własne potrzeby dla przyjemności i hiper-koncentrując się na potrzebach partnera (ów), może to być znak, że trzymasz się wstydu seksualnego. Może nie czujesz się godny przyjemności lub po prostu myślisz, że Twoja rola w związku jest zadowolenie partnera, ale jeśli jesteś tak skoncentrowany na tym, co sprawia, że są szczęśliwi, stracisz z oczu własne potrzeby i możesz mieć pretensje do partnera lub relacji w dół drogi. Jest to jeden z (wielu) powodów, dla których troska o siebie, przyjemność z siebie i rozwijanie zrozumienia tego, co lubisz, są tak ważne.

 

Źródło: Womanizer Toys / Unsplash

 

2. Zaburzenia seksualne, ból lub dyskomfort podczas seksu lub przyjemności

Chociaż może być wiele przyczyn zaburzeń seksualnych i bólu podczas seksu-i zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem-wstyd seksualny może często powodować dyskomfort otaczający przyjemność. Kiedy te uczucia wstydu lub niegodności są tak głęboko zaszczepione w naszym ciele, może być niezwykle trudno puścić podczas doświadczeń seksualnych, a zatem może powodować ból i dyskomfort, niezależnie od tego, czy jesteś ze swoim partnerem, czy sam.

 

3. Niezdolność do rozmowy o seksie

Ten był dla mnie ogromny. Ponieważ nigdy nie rozmawiano ze mną o seksie dorastając, postrzegałem to jako coś, co miało być zakryte i o czym nie mówiłem. Jeśli masz poczucie wstydu wokół tematu, prawdopodobnie nie będziesz wygodnie rozmawiać z przyjaciółmi lub (co najważniejsze) swoim partnerem o seksie, co może mieć negatywny wpływ na twój związek. Rozmowy, które prowadzimy, mają większy wpływ niż mogłoby się wydawać i mogą naprawdę kształtować sposób, w jaki czujemy się o seksie dorosłych.

 

Jak możemy pozbyć się seksualnego wstydu?

 

1. Popraw swoje relacje z samym sobą

W swojej pracy z klientami Dr Overstreet wyjaśnia, że ” to, jak widzisz, mówisz i działasz wobec siebie, może mieć duży wpływ na twoją seksualną jaźń.”To naprawdę wszystko zaczyna się od wewnątrz. Gdy zaczniesz budować swoją samoocenę i poprawiać relacje, które masz ze sobą, zaczniesz dostrzegać, że jesteś godny przyjemności, a uczucie wstydu, z którym się kojarzysz, zacznie się zmniejszać z czasem.

 

Źródło: Kate Hliznitsova / Unsplash

 

2. Napisz na nowo swoją narrację

Podobnie, to, jak mówisz do siebie, ma znaczenie. Dotyczy to wszystkich aspektów życia, ale jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o sposób, w jaki mówimy do siebie o seksie. Dr Overstreet poradził, aby “skupić się na swoim wewnętrznym krytyku” i uświadomić sobie rzeczy, które regularnie mówisz do siebie, które mogą sprawiać, że czujesz się bardziej wstydliwy. Zaleciła nawet zapisywanie tych negatywnych wiadomości, aby wizualnie zobaczyć, jak nierealne są. Następnie, gdy zaczniesz widzieć, skąd biorą się Twoje toksyczne myśli, “przepisz narrację, zmieniając te nierealistyczne oczekiwania, które masz wobec siebie i swojej seksualności.”

 

3. Spójrz na swoje relacje

Niestety, czasami są ludzie, którzy są nam bliscy, których energia i zachowanie mogą mieć na nas negatywny wpływ. Dr Overstreet powiedział, że ważne jest, aby przyjrzeć się bliżej swoim związkom i pamiętać o każdym, co może być toksyczne. Czy są w twoim życiu ludzie, którzy mają negatywne poglądy na Seks lub nadal dostarczają Ci narracji, która wywołuje wstyd? Przekaż im te kwestie, stwórz granice i rozważ ograniczenie czasu wokół nich lub usunięcie ich z życia, jeśli stanie się toksyczne.

 

4. Radzić sobie z przeszłością

Trauma z naszej przeszłości może mieć ogromny wpływ na naszą teraźniejszość i przyszłość. Radzenie sobie z traumą może być niechlujne i wymaga dużo pracy, ale wypłata jest warta zachodu, a pokonanie traumy jest ogromnym krokiem w uwalnianiu seksualnego wstydu.

 

Źródło: SHVETS production / Pexels

 

5. Porozmawiaj z ekspertem

Nie wiesz, jak poradzić sobie z traumą? A może nawet nie wiesz na pewno, co to może być trauma, lub nadal nie jesteś pewien, skąd bierze się Twoje uczucie seksualnego wstydu? Naszą najlepszą radą jest rozmowa z ekspertem, który pomoże Ci odkryć te przyczyny i da ci narzędzia, których potrzebujesz, aby je uwolnić.

 

10 najbardziej niezręcznych momentów seksualnych i jak sobie z nimi radzić

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Related Posts