5 wskazówek, które pomogą zatrzymać obsesyjne myślenie

Obsesyjne myślenie, znane również jako rozmyślanie, jest jak koło chomika lub zepsuta płyta, która gra tę samą złą piosenkę w kółko. To tak, jakbyś był skoncentrowany na negatywie, czy to jeden zły wynik testu, prezentacja w pracy, czy rozmowa z przyjacielem, która nie poszła zgodnie z planem. To tak, jakby nasze mózgi pracowały, aby trzymać się negatywnych doświadczeń i całkowicie zapomnieć o wszystkich pozytywnych. Rozmyślanie może być problematyczne, ponieważ rzadko oferuje nowe spostrzeżenia lub rozwiązania dotyczące sposobu radzenia sobie z sytuacją. Zamiast tego porywa nas emocjonalnie i potęguje nasze negatywne uczucia. Jak więc uwolnić się od obsesji na punkcie negatywnego myślenia? Czytaj dalej na pięć narzędzi dla mniej negatywne Ciebie. 

 

1. Praca nad samoświadomością 

Pierwszym krokiem w zmianie jakiegokolwiek zachowania jest uświadomienie sobie tego, kiedy się zbliża. Innymi słowy, musimy rozpoznać nasze wzorce, zanim będziemy mogli je zmienić. Często, gdy utknęliśmy w pętli poznawczej, angażujemy się w ugruntowany nawyk. Jest to podobne do obgryzania paznokci lub sprawdzania mediów społecznościowych co kilka minut-dzieje się to nieświadomie. Następnym razem, gdy złapiesz się na rozmyślaniu, pomyśl ” Stop!”(Powiedz to na głos lub w głowie jako sposób na przerwanie cyklu). Moi klienci również ćwiczą wizualizację, wyobrażając sobie umieszczenie negatywnej myśli w koszu na śmieci. Cokolwiek działa dla Ciebie, powtarzaj jedno słowo lub rutynę za każdym razem, gdy zauważysz, że masz obsesję na punkcie negatywnej myśli.

 

 

2. Nazwij to

Kiedy jesteśmy złapani w cykl przeżuwania, na ogół istnieje podstawowa obawa, że stanie się coś złego. Możesz mieć obsesję na punkcie błędu w pracy, niedokończonej rozmowy z partnerem, walki z przyjacielem lub nie żyć życiem, które sobie wyobrażałeś. Bez względu na powód, spróbuj podsumować swoje negatywne myślenie w jednym zdaniu, takim jak “boję się, że stracę pracę” lub “jestem zły na moją przyjaciółkę za to, jak mnie potraktowała.”Zyskujesz kontrolę, będąc w stanie zająć się rzeczywistą sytuacją. Jeśli potrafisz zidentyfikować swoje największe zmartwienie lub strach, zadaj sobie pytanie: “co jest najgorszą rzeczą, która może się zdarzyć? Mogę się tym zająć?”Najprawdopodobniej odpowiedź brzmi tak. Poradzisz sobie z tym w tej chwili, tak jak zawsze radziłeś sobie z trudnościami. Pomoże to usunąć trochę strachu. 

 

3. Ćwicz uważność

Spędzamy tyle czasu na rozmyślaniu nad błędami z przeszłości lub martwiąc się o przyszłe wydarzenia, że rzadko spędzamy czas tu i teraz. Praktyka uważności może pomóc nam zredukować nasze ” myślenie “i zwiększyć nasze “wyczuwanie”.”Na przykład, za każdym razem, gdy znajdziesz się w trybie” auto-pilot”, na przykład, jeśli jesz lunch przy biurku lub sprawdzasz Instagram, czekając na windę, spróbuj po prostu usiąść i być ze sobą. Skup się na tym, co widzisz, słyszysz, wąchasz, czujesz i smakujesz. To może pomóc uziemić cię w obecnej chwili. Kiedy przyciągniesz swoją uwagę wędrując w przeszłość lub przyszłość, delikatnie poprowadź się z powrotem do chwili obecnej. W końcu zdasz sobie sprawę, że obsesyjna myśl pochodzi z obawy o przyszłość lub przeszłość, a nie zakorzeniona w rzeczywistości. 

 

 

4. Akceptacja

Zatrzymaj się na chwilę i określ źródło swoich zmartwień. Wiele z nich prawdopodobnie ma związek z przyszłymi przewidywaniami lub przeszłymi krzywdami, błędami lub żalami. Spróbuj zaakceptować swoją sytuację taką, jaka jest right now. Wiem, jak trudne to może być, ale Wiem też, że ból i cierpienie pogarszają się w zależności od tego, jak o tym myślimy. Zaakceptuj swój obecny stan. Przestań chcieć, żeby było inaczej. Kiedy masz obsesję na punkcie przeszłości lub martwisz się o przyszłość, zadaj sobie pytanie: “Czy mogę coś z tym zrobić teraz?”Jeśli odpowiedź brzmi nie, zrób wszystko, aby zaakceptować to, co jest. Weź głęboki oddech i zrób coś, co przyniesie Ci radość. Jeśli odpowiedź brzmi “tak”, określ, co możesz zrobić i zrób to.

 

5. Zaplanuj przerwę zmartwień

Dla mnie zasypianie zawsze było trudne z powodu zmartwień. Moje myśli krążyły po całym miejscu przed snem: relacje, wizerunek ciała, kariera, finanse, przyszłość i to, co miałem zjeść na śniadanie, lunch i kolację. To było wyczerpujące i nie pozwalało mi zasnąć i niepokoić. W końcu odkryłem, że pozwolenie sobie na krótki okres czasu na martwienie się (około 15-30 minut) pomogło mi mieć lepsze granice. W czasie” zmartwień ” zapisuję to, co mi chodzi po głowie. W nocy, Kiedy moje myśli nie pozwalają mi zasnąć, mówię sobie: “nic nie zostanie teraz rozwiązane, czas spać. Pomyśl o tym jutro.”

Jak każda nowa umiejętność, wymaga praktyki, powtarzania i miłości własnej. Bądź współczujący dla siebie i pamiętaj, że nie musisz robić tego wszystkiego na raz-nie czuj się, jakbyś zawiódł, jeśli masz przerażającą lub niespokojną myśl. Jeśli jednak obsesyjne myśli wpływają na twoje życie lub trudno się z tym pogodzić, zalecamy poszukiwanie terapeuty, który może pomóc.

 

3 rodzaje negatywnych nastawień, które mogą powodować realne szkody-i jak je przezwyciężyć

 

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Related Posts