11 Roślin, Które Mogą Dać Ci Wysypkę

Jeśli jesteś osobą na świeżym powietrzu, prawdopodobnie znasz złotą zasadę – ” niczego nie dotykaj!”Czy to owad, nieznany obiekt, czy nawet piękne liście. Nieszkodliwe jak rośliny, mają też mechanizm obronny. Aby chronić się przed deptaniem, jedzeniem lub wyrywaniem, uwalniają substancje chemiczne, które podrażniają skórę i powodują pęcherze. Teraz wyobraź sobie, że udasz się na miły spacer wśród natury i zostaniesz użądlony przez roślinę! Mogą powodować wysypki, stany zapalne lub wywoływać ciężkie reakcje alergiczne. Aby uniknąć takich niefortunnych zdarzeń, my w Stylecraze sporządziliśmy listę niektórych typowych roślin na zewnątrz, które możesz napotkać podczas wycieczki. Zdjęcia pomogą Ci zidentyfikować liście i zapewnią bezpieczeństwo podczas następnej wędrówki po dżungli.

1. Trujący Bluszcz

Trujący bluszcz jest jedną z najbardziej znanych roślin swędzących. Są dzikimi wspinaczami i prawdopodobnie spotkasz ich najpierw na leśnej wędrówce. Są to rzeczywiście ładne liście, ale masz dobre powody, aby ich nie dotykać, gdy je zauważysz. Zawierają substancję chemiczną o nazwie urushiol, która powoduje notoryczną wysypkę (1). To nie tylko liście; nawet dotknięcie winorośli, kwiatów, korzeni i jagód może utrzymać swędzenie skóry przez tygodnie. Jeśli idziesz na wolności i zobaczyć plamy na skórze coraz czerwone i pęcherze, prawdopodobnie masz zakontraktowane rośliny. Stosowanie stałej maści kortykosteroidowej może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego. Jeśli jesteś wrażliwy na alergie, możesz skontaktować się z lekarzem, gdy tylko alergia zostanie zauważona.

2. Trujący Dąb

Po pierwsze, Dąb trujący nie ma nic wspólnego z dębami, więc jeśli szukasz stałego dębu, Dąb trujący jest tylko małą rośliną. Dojrzałe liście przypominają nieco liście dębu. Jagody są rozmyte, co sprawia, że trzymasz się z dala od nich naturalnie. Roślina zawiera również urushiol i może dać wysypkę w przypadku kontaktu. Trzymaj się z dala od krzewów, które mają liście jak trujący dąb.

3. Sumak Trujący

Poziom urushiolu w sumaku trucizny jest taki sam jak trujący bluszcz i trujący dąb. Rośnie jako niewielki krzew w pobliżu stawów i jezior w niemal każdym środowisku. Czerwona łodyga i gałęzie sprawiają, że jest łatwo rozpoznawalny. Chociaż ładne patrzeć, nie dotykaj liści, łodygi lub kwiatów rośliny.

4. Pokrzywa Drzewna

Pokrzywa Drzewna rośnie w dużych i gęstych łatach i nosi kilka gatunków owadów i motyli. Krzewy mają 2-4 stopy wysokości i są pokryte białymi włosami. Kłują, gdy w nie wchodzisz. Dobrą rzeczą jest to, że żądło zmniejsza się w ciągu godziny, a możesz pomóc sobie, myjąc obszar wodą z mydłem. Pokrzywa drzewna jest używana jako składnik do smażenia zup, dlatego należy ją ostrożnie wyrywać, aby uniknąć wysypki.

5. Pokrzywa

Bliski krewny pokrzywa drzewny, kłucie pokrzywa mam mniej gęsty gałąź. Łodygi mogą być fioletowe lub zielone i mogą nie mieć na nich włosów. Ale to nie znaczy, że można bezpiecznie mieszać się do rośliny. Kontakt z liśćmi może spowodować ostre i bolesne żądło, a następnie uczucie pieczenia. Jednak, jeśli oskubany we właściwy sposób, ma doskonałe wartości lecznicze. Został użyty przez mieszkańców w herbacie do leczenia bólu stawów, niedokrwistości i bólu dna moczanowa (2).

6. Oddech dziecka

Jeśli kiedykolwiek zamówiłeś bukiet z kwiaciarni, musisz mieć te zawinięte w róże. Oddech dziecka nie jest natychmiastowe drażniące, ale kiedy wyschną, może wywołać zatok, oczy, nos i skórę. Może również powodować asthma dla osób mających stały kontakt z kwiatami (3).

7. Leadwort

Tropikalny krzew może być uprawiany przez ogrodników na pokrycie terenu. Są ładne do obejrzenia i tworzą wyjątkowe maty do ogrodów ozdobnych. Ma błyszczące liście, które stają się czerwone jesienią i niebieskie kwiaty, które kwitną wczesną wiosną. Jednak dotykanie liści i kwiatów może powodować podrażnienie skóry i zaczerwienienie. Jeśli musisz używać kwiatów do dekoracji, nosić rękawiczki i używać narzędzi ogrodowych.

8. Ambrozja

Ambrozja jest ekspertem w wywoływaniu kataru siennego i alergii sezonowych (4). Może również powodować wysypkę u osób, które wdychają pyłek. Najczęstszymi objawami są obrzęk powiek i swędzące smugi na skórze.

9. Barszcz Olbrzymi

Sok olbrzymiego barszczu może powodować podrażnienie oczu i skóry. Wysypki często wyglądają jak oparzenia drugiego stopnia i pozostawiają długotrwałe blizny. Oparzenia są również wrażliwe na światło. Sok jest fototoksyczny, a jeśli masz kontakt z rośliną, trzymaj obszar z dala od światła UV przez co najmniej czterdzieści osiem godzin. Mycie go zimną wodą pozbędzie się uderzającego bólu.

10. Cedr

Cedr ma nazwę wywoływania gorączki, ale faktycznie wywołuje reakcje alergiczne, które powodują wzrost temperatury ciała. Gorączka cedrowa obejmuje swędzenie oczu, katar i ciśnienie zatok. Alergia występuje zwykle wiosną, gdy zarodniki są w powietrzu.

11. Wiązów

Jeśli zwalczasz reakcję alergiczną w połowie zimy, prawdopodobnie jest to pyłek wiązu. Wpływają one na płuca i powodować objawy astmy jak świszczący oddech, ból zatok, i zaczerwienienie (5). Jeśli przechodzisz obok drzewa podczas lata, powinieneś założyć maskę chirurgiczną.

Więc były to rośliny, które zwykle powodują wysypki i alergie. Chociaż spacer po lesie jest dobry dla zdrowia i płuc, należy uważać, aby nie robić tego bezpośrednio pod drzewem. Mam nadzieję, że będzie to przydatne następnym razem, gdy idziesz na pieszą wycieczkę! Baw się dobrze.

Czy ten artykuł był pomocny?

Powiązane

Poniższe dwie zakładki zmieniają zawartość poniżej.

Indrani jest pisarką i artystką, która lubi dodawać odrobinę humoru do wszystkiego, co robi. Po ukończeniu studiów na kierunku politologia, wkroczyła w świat kreatywności i odkryła swój talent do pisania społecznego, reklamy, projektowania i bazgrania. Kiedy nie pracuje, ten maniak mediów społecznościowych lubi zbierać dziwne kamyki i suszone liście. Ona dąży do wprowadzenia znaczących zmian w świecie i mieć własną biografię napisane kiedyś!

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Related Posts